belhaber
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Avrupa
  4. Size 28 Milyon Miras kalsa, ne yapardınız?

Size 28 Milyon Miras kalsa, ne yapardınız?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

– 25 milyon Euro mirasını dağıttı –

Hiç düşündünüz mü ? Size milyonlarca Euro miras kalırsa ne yaparsınız ? Avusturya’da 31 yaşındaki üniversite öğrencisi Marlene Engelhorn kendisine büyükannesinden kalan 28 Milyon Euro’dan 25 milyon Euro’yu çeşitli derneklere, kurumlara bağışladı…

Marlene Engelhorn, BASF kimya şirketinin kurucusunun torununun torununun eşi olan 94 yaşındaki Traudl Engelhorn-Vechiatto’nun torunu… 1997‘de ilaç şirketi Boehringer Mannheim’ı İsviçreli Roche grubuna 11 milyar dolara satan zengin bir sanayici ailenin üyesi. Bu satıştan 2,45 milyar dolar aldığı tahmin edilen büyükannesi 2023 sonbaharında ölünce genç kadına da 28 milyon Euro miras kalmış…

* * * *

Servet eşitsizliğini protesto etmek için böyle bir yola başvurduğunu söyleyen genç kadın, kendisine miras kalan milyonları bir yurttaş meclisi tarafından dağıtılmasını sağladı. Önce Avusturya’nın tüm nüfus gruplarından yaşları 17 ile 87 arasında değişen 50 kişi seçildi.

‘Yeniden Dağıtım için İyi Konsey‘ adı verilen bu 50 kişi sekiz moderatör yönetiminde Salzburg’daki bir otelde her Cumartesi-Pazar toplanıp konuyu görüştü. Bunların her birine otel vesaire masraflarına ilaveten her toplantı için 1200’er Euro harçlık ödendi.

* * * *

Anlatılanlara bakılırsa bunları seçmek de pek kolay olmamış. Yılın başında karmaşık bir süreçle 10.000 kişiyle iletişime geçilmiş… örneğin yaş, cinsiyet, ikamet yeri, göç biyografisi ve servet dağılımına ilişkin tutum açısından… Koşul: Kişinin Avusturya’da yaşaması ve en az 16 yaşında olması…

1.400’den fazla kişi yanıt vermiş… ‚‘Olur gelirim‘ demiş… Bunlardan 50’si seçilmiş. Mart’tan Haziran’a kadar toplanan konsey sonunda iklim ve çevre, sağlık, sosyal işler, entegrasyon ve eğitim alanlarındaki 77 kuruluşu seçmiş… Avusturya Doğa Koruma Derneği 1 milyon 632 bin 400 Euro ile en büyük meblağı alırken, onu evsizlere yardım sunan “neunerhaus” izlemiş.

* * * *

Listede Caritas, Diakonie ve Avusturya Halk Yardımı gibi yardım kuruluşları, kadın sığınma evleri ve sokak gazeteleri, Sınır Tanımayan Gazeteciler , itfaiye teşkilatları da var. Avusturya’da göçmen anıtı yaptırmak isteyen bir girişim (50.000 Euro) ile şiddete uğrayan kadınlara yardım eden Yetiş Bacım isimli dernek de (100.000 Euro) mirastan pay alanlar arasında…

* * * *

Viyana Üniversitesi’nde Almanca okuyan ve boş zamanlarında İngilizce, Almanca, Fransızca dersleri veren Marlene Engelhorn, ” İnsanlık İçin Milyonerler ” ve ” Şimdi vergilendir ” ağlarının bir üyesi… Diğer mirasçılar ve zengin insanlarla birlikte , servetin adil bir şekilde dağıtılması için çalışma yapıyor. Yardımların özellikle zenginlerin cömertliğine bağlamak yerine, yoksulluk ve iklim değişikliğiyle mücadele için zenginlere ek vergi getirilmesini istiyorlar.

* * * *

Avusturya’da en zengin yüzde 1’lik kesim (yaklaşık 40.000 hane) tüm varlıkların neredeyse yarısına sahipmiş. AB’nin başka hiçbir yerinde durum bu kadar eşitsiz değilmiş. Marlene Engelhorn bu en zengin yüzdeye ait aileden ama ona göre bu demokratik değil .
Halit Celikbudak yazıyor

Size 28 Milyon Miras kalsa, ne yapardınız?